SLEVANAVSE

Isofix

Systém ISOFIX je vynálezem firmy BRITAX RÖMER. V roce 1997 jsme na autosalónu IAA představili ve spolupráci s koncernem Volkswagen AG první dětskou autosedačku ISOFIX skupiny 1. Tento náš vynález se od té doby stal mezinárodním standardem pro osobní vozidla dětské sedačky.

 

Jak ISOFIX funguje?

Zmenšuje pohyb dětské autosedačky dopředu a do boku, zatímco pohyb sklápění a otáčení je zachycován podpůrnou nohou nebo pásem TopTether podle toho, pro které řešení se rozhodnete. Další výhodou mimořádně bezpečného systému ISOFIX je snadná a rychlá instalace a demontáž ve vozidle - dává vám pocit jistoty a minimalizuje riziko špatné instalace.Bohužel jen asi 30 % dětských autosedaček, poutaných prostřednictvím běžného bezpečnostního pásu, je instalováno do vozidla správně. Při používání systému ISOFIX je jich na druhou stranu osazeno správně 96 %.

 

 

Propojení:

Kotvicí body ISOFIX jsou nainstalované do vozů - na dětských autosedačkách jsou pak odpovídající konektory. Pomocí tohoto systému jsou sedačky bezpečně, správně a trvale připevněny k trupu vozidla.

 

Co se stane při nehodě:

Při nehodě se dětská autosedačka zpomalí stejně rychle jako vůz samotný díky pevnému propojení dětské autosedačky s trupem vozu. To vše snižuje zátěž na páteř i riziko zranění hlavy.

Dalším důležitým účinkem spojení pomocí systému ISOFIX je skutečnost, že pohyb dětské autosedačky do stran se omezí a pohyb převrácení směrem dopředu zbrzdí podpůrná noha nebo horní popruh.

 

Jak se liší sedačka systému ISOFIX při čelním nebo bočním nárazu od systému upevnění pásy?

Při čelním nebo bočním nárazu snižuje ISOFIX sílu vyvíjenou na dítě, a tím snižuje riziko zranění. Při čelním nárazu minimalizuje podpůrná noha a/nebo horní popruh pohyb sedačky vpřed a její převrácení. Díky našemu patentovanému systému otočného spoje se nárazová energie odvádí od dětské autosedačky do sedadla vozu. Pevné spojení systémem ISOFIX také zaručuje, že se dětská autosedačka při nehodě zpomalí stejně rychle jako vůz. To vše snižuje zátěž na páteř i riziko zranění hlavy.

Pokud je dětská autosedačka upevněna tříbodovým bezpečnostním pásem, dochází ke zpomalení až tehdy, když se pás napne, tedy o něco později. To zvyšuje sílu vyvíjenou na dítě. Dalším důležitým účinkem spojení ISOFIX je skutečnost, že pohyb sedačky do stran je při nehodě omezen.

 

Jaké jsou výhody systému ISOFIX?

Nejdůležitějším argumentem systému ISOFIX je extrémně jednoduchá a rychlá montáž a demontáž sedačky a s tím související zlepšená bezpečnost. Protože jsou sedačky ISOFIX zásadně vybaveny podpůrnou nohou anebo pásem Top Tether, sníží se pohyb dopředu a do stran. Kromě toho je dětská autosedačka pevně upevněna během jízdy i bez dítěte.

 

Jak poznám kotvicí body ISOFIX a kde se nacházejí?

Kotvicí body se ve vozidlech obvykle nacházejí na vnějších sedadlech vzadu v mezeře mezi sedákem a opěradlem. Tyto oblasti jsou často označeny značkami a/nebo jsou vybaveny zasouvacími pomůckami pro konektory.

 

Hodí se každá sedačka ISOFIX do každého vozu s kotvicími body ISOFIX?

Sedačky ISOFIX s univerzální homologací lze použít ve všech vozidlech se sedadly pro systém ISOFIX. U společnosti Britax se jedná o řady DUO plus a SAFEFIX plus TT. Dětské sedačky ISOFIX se specifickou nebo semi-univerzální homologací jsou homologovány jen pro některá vozidla (viz seznam schválených vozidel).

 

Můžu přeměnit svůj vůz na systém ISOFIX?

Co se týče dětské autosedačky, tu lze vždy převést na základnu ISOFIX s dětským nosičem, pokud je ve vozidle dostupný kotvicí bod ISOFIX. Vozidlo samotné lze také přeměnit a zavést v něm kotvicí body ISOFIX ve speciálním servisu.

 

Co je horní popruh?

Horní popruh je přídavný pás, který se přetahuje přes opěradlo a upevní se ke kotvicímu bodu ve voze pomocí háčku, pak se utáhne. Tento kotvicí bod je obvykle přímo za opěradlem vozu, ale obvykle také dál v zadní části v zavazadlovém prostoru nebo na střeše. Horní popruh je součástí dětské autosedačky. Neexistují žádné standardní délky, pás však lze volně seřizovat.

 

Co znamená „podpůrná noha“?

Některé dětské autosedačky jsou opřeny o podlahu vozu podpůrnou nohou, například model Britax SAFEFIX plus. Podpůrná noha brání převrácení dětské autosedačky dopředu při nárazu, tím snižuje dopřednou rotaci. Vaše dítě je tak mnohem lépe chráněno. Je nutné, aby podpůrná noha nespočívala na odkládací přihrádce a/nebo aby vozidlo bylo homologováno pro použití dětské autosedačky podle seznamu schválených vozidel. Tyto odkládací prostory v podlaze vozu najdete například ve voze VW Touran. Kryt odkládací přihrádky není tak pevný jako p